Trwa ładowanie...
23.03.2020r.

Coraz więcej ludzi zostaje zobowiązanych do pozostania w domowej kwarantannie w związku z podejrzeniem lub stwierdzeniem wystąpienia infekcji wywołanej koronawirusem. Wiele osób martwi się tym, czy nie przenieśli infekcji na bliskich oraz czy sami jej nie złapali. Badania nad psychologicznymi konsekwencjami tego typu kwarantanny pokazują znaczące negatywne skutki w postaci strachu, złości, natarczywych myśli, itp. (Brooks i in., 2020). Do czynników stresogennych w tego typu sytuacji zalicza się nudę, posiadanie nieadekwatnych informacji, problem z dostępem do dóbr, straty finansowe oraz stygmatyzację. Poniżej przedstawione zostaną porady dotyczące tego, jak radzić sobie ze stresem psychologicznym związanym z izolacją.

Jak najlepiej przetrwać kwarantannę?

1. Pamiętaj, że działasz dla dobra społeczeństwa. Pozostawanie w kwarantannie pomaga innym. W ten sposób pomagasz minimalizować prawdopodobieństwo zachorowania innych osób. Poprzez swoje altruistyczne działanie dajesz przykład kolektywnej, społecznej odpowiedzialności. Myśląc o swojej izolacji w ten sposób, łatwiej podtrzymasz swoje poczucie dumy i zapobiegniesz stygmatyzacji. Kiedy okres kwarantanny się skończy, inni ludzie, zamiast trzymać się od Ciebie z daleka, powinni mieć w pamięci Twoje poświęcenie.

2. Pozostań aktywny/aktywna, ustal sobie tryb dnia. Wejście w swoistą rutynę i nadanie struktury swojej aktywności nada Twojemu dniu kształtu i przewidywalności oraz zmniejszy poczucie bezradności. W tej niepewnej sytuacji zapewni stabilność i poczucie bezpieczeństwa. Ćwiczenia fizyczne, higiena osobista, regularne posiłki i inna regularna aktywność przyczyniają się do stworzenia porządku i struktury w nowej, niejasnej sytuacji.

3. Utrzymywanie kontaktów społecznych jest ważną formą aktywności. Media społecznościowe pozwalają Ci rozmawiać i widzieć się z innymi ludźmi: za pośrednictwem Facebooka, Skype’a i innych serwisów, z których korzystasz. Ten rodzaj kontaktu jest szczególnie ważny w okresie kwarantanny. Pozostań w kontakcie. Upewnij się, że kontakt z innymi ludźmi jest stałym punktem Twojego dnia.

4. Przejmij kontrolę nad zamartwianiem się. To normalne, że martwisz się o stan swojego zdrowia. Jeśli jednak niepokojące myśli zajmują dużo miejsca w Twojej głowie, możesz postarać się lepiej je kontrolować. Odwracanie uwagi od tego typu myśli skutecznie zmniejszy zamęt w Twojej głowie. Oglądaj filmy, seriale, programy telewizyjne, graj w gry wideo, rozwiązuj krzyżówki czy Sudoku, korzystaj ze Facetime’a i Skype’a i rozmawiaj z innymi, nie pozwalając jednak, by koronawirus stał się głównym tematem rozmowy.

Możesz też odłożyć zamartwianie się na później. Wyznacz sobie 10-20 minut dziennie, kiedy możesz zamartwiać się do woli. Kiedy zmartwienia pojawią się poza wyznaczonym czasem, powiedz sobie „To jest coś, czym zajmę się w swoim czasie na zamartwianie, nie teraz”. Jeśli będziesz powtarzać ten zabieg dość często, ów proces myślowy ulegnie automatyzacji. Nie ustalaj swojego czasu na zamartwianie się na późne godziny wieczorne. Kiedy zmartwienia się pojawią, nie miej pretensji do siebie, po prostu powtarzaj, że zajmiesz się nimi w przeznaczonym dla nich czasie.

5. Nie sprawdzaj wiadomości zbyt często. Wiemy od ludzi, którzy doświadczyli tragedii, że spędzanie zbyt dużej ilości czasu na śledzeniu związanych z nią doniesień prasowych wpływało na nich bardzo negatywnie. Jeśli odetniesz się od nieustannego sprawdzania newsów związanych z wirusem, będzie Ci łatwiej utrzymać spokój. Sprawdzenie raz dziennie wiadomości z rzetelnego źródła w zupełności wystarczy.

Wersja angielska artykułu: https://krisepsykologi.no/how-to-cope-with-quarantine-isolation/

Tłumaczenie: CePoBe